DSC02013

Babcie małe jak dziewczynki
                                               Bo to było dawno temu
                                               Kiedy grały katarynki…”

9 września 2019 roku nasza szkoła włączyła się aktywnie, już po raz czwarty, do ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania. Spośród ośmiu polskich nowel zaproponowanych w tym roku do zaprezentowania, w naszej szkole zagościła „ Katarynka” Bolesława Prusa.

Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 na holu szkolnym przy wtórze dźwięku katarynki. Panie prowadzące szkolną uroczystość przybliżyły zamysł Narodowego Czytania, jak również wyjaśniły powód wyboru utworów na ósmą edycją Narodowego Czytania 2019 – Osiem lektur na ósme Narodowe Czytanie. Podkreśliły, że wspólną cechą zaproponowanych utworów jest refleksja nad człowiekiem i społeczeństwem.

Po refleksyjnym wprowadzeniu w nastrój utworu przez uczennice klasy szóstej
i ósmej: Gabrielę Cieślińską, Julię Głydę, Nikolę Kozak i Maję Jodaniewską rozpoczęło się szkolne  Narodowe Czytanie 2019.

Tegorocznymi lektorami byli:

• Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Gieraga;
  • Radna Miasta Łęczycy, pani Agata Szkop;
  • Rodzice uczniów naszej szkoły: pani Marta Jodaniewska, pani Małgorzata Karlikowska – Antosiak, pan Piotr Lukman;
  • Nauczycieli Czwórki reprezentowała pani Aneta Graczyk, a uczniów klas VI – VIII: Julia Gralak, Oliwia Kucharczyk, Karolina Koperkiewicz, Maja Jodaniewska, Wiktoria Lukman, Sebastian Antosiak.

Wszyscy lektorzy znakomicie wywiązali się ze swojej roli. Całości dopełniła odpowiednio przygotowana scenografia.

Dzięki lekturze „Katarynki” przenieśliśmy się do XIX wiecznej Warszawy. Poznaliśmy bohatera noweli – pana Tomasza, który mimo niechęci do muzyki  katarynki potrafił zaakceptować jej dźwięk dla dobra i szczęścia niewidomej dziewczynki. Lektura zwróciła uwagę na kierowanie się w życiu empatią i altruizmem. Podkreśliła, jak ważne jest w życiu dzielenie się dobrem z innymi.

Organizatorkami i prowadzącymi szkolną akcję czytelniczą były panie: Honorata Paszkiewicz – nauczyciel bibliotekarz, Ewa Małecka – nauczyciel języka polskiego, Iwona Baranowska – nauczyciel muzyki.

Wrażenia z przeprowadzonej akcji pozostaną zapewne na długo w pamięci uczestników Narodowego Czytania 2019 w naszej szkole.

Klauzula informacyjna

Wypełniając obowiązek prawny uregulowany zapisami art. 13 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych
w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) Dz. U. UE . L2016.119.1 z dnia 4 maja 2016r, dalej jako „RODO”, informujemy, że:

1. dane Administratora i Inspektora Ochrony Danych znajdują się w linku „Kontakt”,
  2. Pana/Pani dane osobowe są przetwarzane w celu należytego udostępniania strony internetowej oraz prawnie uzasadnionemu obowiązkowi wywiązania się z art.5 ust.2 RODO,
  4. Pana/Pani dane osobowe nie będą przekazywane do państwa trzeciego ani do organizacji międzynarodowej.
  10. klauzula informacyjna znajduje się również w linku „Klauzula informacyjna” w dolnej części strony.